Tampa at Rollins

Tampa at Rollins
                              
Women - Team Scores                              
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 University of Tampa                TAMPA-FL        126  
                2 Rollins College                    ROLL             67  
 
                               
Men - Team Scores                               
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 University of Tampa                TAMPA-FL        120  
                2 Rollins College                    ROLL             78
<pre>
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Tampa-FL  'A'                       1:52.75    1:53.98   11  
     1) Eshleman, Ellie                 2) Mumford, Marissa               
     3) Ashley, Susanna                 4) Hudson, Hannah                 
       30.34  1:23.64                                                      
  2 University of Tampa-FL  'B'                            NT    1:56.89    4  
     1) Quatermouse, Macaela            2) Lubber, Kelsey                 
     3) Vetter, Allison                 4) Cromwell, Erica                
       21.96  1:34.93                                                      
  3 Rollins College  'A'                                   NT    2:01.84    2  
     1) Griesser, Lauren FR             2) Posner, Stephanie FR           
     3) Mattingly, Megan FR             4) Marx, Tayler FR                
       25.84    27.42    16.33    52.25                                    
  4 Rollins College  'B'                                   NT    2:11.96  
     1) Broadmeadow, Kelsey FR          2) Cuddihy, Kelly SO              
     3) Springer, Brighton SO           4) Haramis, Janice JR             
       34.81  1:37.15                                                      
 

Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Tampa-FL  'A'                       1:37.88    1:39.76   11  
     1) Merritt, Kyle                   2) Kramer, Matt                   
     3) Lewis, Mike                     4) Murray, Patrick                
       24.96    28.96    23.45    22.39                                    
  2 Rollins College  'A'                                   NT    1:43.56    4  
     1) Loetz, Colby FR                 2) Nicholson, Jackson FR          
     3) Schmitz, Jay FR                 4) Nicely, Carson SO              
       26.47    28.82    26.00    22.27                                    
  3 University of Tampa-FL  'B'                            NT    1:43.71    2  
     1) Armbrister, Shane               2) Laporta, Paul                  
     3) Dagash, Roman                   4) Lineback, Hunter               
       27.17    28.82    24.47    23.25                                    
  4 Rollins College  'B'                                   NT    1:48.08  
     1) Mueller, Jeff SO                2) Colston, James FR              
     3) Bennett, Paul FR                4) Shugart, Billy FR              
       27.64    31.43    26.08    22.93                                    
 -- University of Tampa-FL  'C'                            NT   X1:49.16  
     1) Allen, Cory                     2) Felton, Robert                 
     3) Derwin, Chris                   4) Vinci, Michael                 
       27.94    29.66    26.01    25.55                                    
 

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Susan            FR Tampa-FL            11:16.71   11:24.49    9  
      31.11   33.89   34.31   34.71   34.61   34.55   34.74   34.46
      34.75   34.55   34.47   34.47   34.50   34.41   34.59   34.38
      34.55   34.56   34.00   32.88                                
  2 Best, Ally                FR Rollins                   NT   11:36.35    4  
      31.27   33.93   34.20   34.56   34.87   34.50   34.77   34.44
      34.78   34.72   34.63   35.37   35.72   36.15   35.61   35.88
      35.87   36.12   34.50   34.46                                
  3 Dey, Kylene               SO Rollins                   NT   12:24.15    3  
      32.76   36.14   37.21   37.56   37.73   37.25   37.49   37.47
      37.60   37.91   37.57   37.57   37.71   37.52   37.79   37.56
      37.57   37.73   37.40   36.61                                
 

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Furrer, Tyler                Tampa-FL             9:43.51    9:49.86    9  
      27.03   28.97   29.59   29.65   29.99   29.70   29.67   29.85
      29.74   29.76   29.37   29.41   30.00   30.12   29.64   29.43
      29.68   29.52   29.76   28.98                                
  2 Tejeda, Kamel             FR Rollins                   NT   10:25.09    4  
      27.93   29.73   30.20   30.75   30.71   31.14   31.14   31.26
      31.54   31.37   31.27   31.38   31.49   32.06   31.93   32.28
      32.71   32.74   32.24   31.22                                
  3 Szargowicz, Tim              Tampa-FL            10:31.79   10:42.54    3  
      28.94   31.31   31.98   32.27   32.21   32.21   32.39   32.66
      32.67   32.38   32.56   32.25   32.64   32.65   32.57   32.41
      32.39   32.27   32.22   31.56                                
  4 Paulling, Daniel          JR Rollins                   NT   10:45.60    2  
      28.37   31.86   32.01   32.33   32.21   32.33   32.41   32.60
      32.47   32.73   32.48   32.73   32.83   32.97   32.54   32.38
      33.15   33.64   31.94   31.62                                
 

Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bardin, Jessie               Tampa-FL             1:55.43    1:57.51    9  
      27.00   29.37   30.37   30.77                                
  2 Hudson, Hannah               Tampa-FL             1:58.57    1:59.04    4  
      28.47   30.01   30.51   30.05                                
  3 Skepanski, Kaitlin           Tampa-FL             2:03.94    2:03.67    3  
      28.59   31.18   32.08   31.82                                
  4 Shufelt, Casey            JR Rollins                   NT    2:08.01    2  
      30.60   32.95   32.35   32.11                                
  5 deLeon, Kim               FR Rollins                   NT    2:20.84    1  
      32.53   35.98   35.97   36.36                                
 

Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bess, Blane                  Tampa-FL             1:47.22    1:47.72    9  
      25.20   27.08   27.21   28.23                                
  2 Nicholson, Jackson        FR Rollins                   NT    1:49.25    4  
      25.34   27.37   28.41   28.13                                
  3 Murray, Patrick              Tampa-FL                  NT    1:49.37    3  
      24.98   27.26   28.44   28.69                                
  4 Lerner, Jonas                Tampa-FL             1:51.64    1:51.96    2  
      26.53   27.84   28.46   29.13                                
  5 Alexander, Tom            SO Rollins                   NT    1:56.58    1  
      26.59   28.83   30.35   30.81                                
  6 Eley, Joel                FR Rollins                   NT    2:03.45  
      25.97   29.04   32.83   35.61                                
 -- Kuchta, Frank                Tampa-FL             1:48.58   X1:48.45  
      25.37   28.08   28.13   26.87                                
 -- Merritt, Kyle                Tampa-FL                  NT   X1:48.57  
      26.60   28.75   27.46   25.76                                
 -- Villa, James                 Tampa-FL             1:54.26   X1:53.91  
      26.58   28.58   28.89   29.86                                
 

Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branham, Stephanie           Tampa-FL               25.32      25.77    9  
  2 Marx, Tayler              FR Rollins                   NT      26.43    4  
  3 Cromwell, Erica              Tampa-FL               26.28      26.48    3  
  4 Posner, Stephanie         FR Rollins                   NT      27.26    2  
  5 Haramis, Janice           JR Rollins                   NT      28.58    1  
 

Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Verdi, Mike                  Tampa-FL               22.78      22.63    9  
  2 Rubash, Brad              SO Rollins                   NT      22.80    4  
  3 Nicely, Carson            SO Rollins                   NT      23.25    3  
  4 Hambazaza, Ibrahim           Tampa-FL               23.43      23.38    2  
  5 Wellington, Scott            Tampa-FL               23.98      23.60    1  
  6 Villalobos, Jordan        FR Rollins                   NT      24.90  
 

Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Jennifer            Tampa-FL                  NT    4:45.27    9  
      30.00   33.56   36.47   35.51   40.75   41.73   34.11   33.14
  2 Ashley, Susanna              Tampa-FL                  NT    4:54.53    4  
      30.18   34.50   36.77   37.43   42.99   43.88   35.25   33.53
  3 Cuddihy, Kelly            SO Rollins                   NT    5:25.05    3  
      32.58   41.05   42.20   42.09   45.33   46.13   38.59   37.08
 

Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lineback, Hunter             Tampa-FL                  NT    4:21.88    9  
      26.81   31.08   32.61   32.49   38.11   39.70   30.86   30.22
  2 Mueller, Jeff             SO Rollins                   NT    4:25.65    4  
      26.89   31.03   33.23   33.28   40.28   39.87   30.87   30.20
  3 Allen, Cory                  Tampa-FL                  NT    4:32.90    3  
      28.20   33.13   34.22   34.04   39.84   40.81   31.61   31.05
  4 Hoffman, Paul             FR Rollins                   NT    4:38.13    2  
      28.75   33.35   36.51   35.57   39.17   40.97   31.81   32.00
 -- Lewis, Mike                  Tampa-FL                  NT   X2:01.44  
      25.53   32.13   35.31   28.47                                
 -- Dagash, Roman                Tampa-FL                  NT   X2:04.92  
      26.54   32.14   36.62   29.62                                
 -- Felton, Robert               Tampa-FL                  NT   X2:06.76  
      26.16   32.01   37.73   30.86                                
 -- Armbrister, Shane            Tampa-FL                  NT   X2:07.04  
      26.66   31.41   40.24   28.73                                
 -- Vinci, Michael               Tampa-FL                  NT   X4:59.96  
      30.56   36.34   38.11   37.40   41.75   43.09   36.12   36.59
 -- Derwin, Chris                Tampa-FL                  NT         DQ  
      28.64   32.81   37.41   37.54   43.44   43.66   31.81        
 

Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vetter, Allison              Tampa-FL             1:00.82    1:01.22    9  
      28.69   32.53                                                
  2 Ashley, Susanna              Tampa-FL             1:00.36    1:01.86    4  
      29.44   32.42                                                
  3 Cromwell, Erica              Tampa-FL             1:03.26    1:04.42    3  
      30.34   34.08                                                
  4 Mattingly, Megan          FR Rollins                   NT    1:08.23    2  
      31.09   37.14                                                
  5 Springer, Brighton        SO Rollins                   NT    1:11.36    1  
      32.61   38.75                                                
 

Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laporta, Paul                Tampa-FL               53.88      53.74    9  
      24.94   28.80                                                
  2 Nesbit, Freddie              Tampa-FL               50.65      54.87    4  
      25.87   29.00                                                
  3 Murray, Patrick              Tampa-FL                  NT      55.86    3  
      26.10   29.76                                                
  4 Schmitz, Jay              FR Rollins                   NT    1:01.38    2  
      27.60   33.78                                                
  5 Bennett, Paul             FR Rollins                   NT    1:03.26    1  
      28.60   34.66                                                
  6 Villalobos, Jordan        FR Rollins                   NT    1:05.80  
      30.36   35.44                                                
 -- Dagash, Roman                Tampa-FL               53.97     X55.47  
      26.29   29.18                                                
 -- Lerner, Jonas                Tampa-FL               55.84     X56.08  
      26.05   30.03                                                
 -- Szargowicz, Tim              Tampa-FL                  NT     X57.93  
      27.31   30.62                                                
 -- Derwin, Chris                Tampa-FL                  NT   X1:01.71  
      28.26   33.45                                                
 

Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bardin, Jessie               Tampa-FL               53.64      55.77    9  
      27.15   28.62                                                
  2 Skepanski, Kaitlin           Tampa-FL               58.17      56.80    4  
      27.41   29.39                                                
  3 Branham, Stephanie           Tampa-FL               56.33      57.28    3  
      27.80   29.48                                                
  4 Shufelt, Casey            JR Rollins                   NT      59.95    2  
      28.63   31.32                                                
  5 Haramis, Janice           JR Rollins                   NT    1:02.26    1  
      29.35   32.91                                                
 

Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bess, Blane                  Tampa-FL               48.85      49.66    9  
      24.34   25.32                                                
  2 Verdi, Mike                  Tampa-FL               49.87      49.75    4  
      24.06   25.69                                                
  3 Nicholson, Jackson        FR Rollins                   NT      50.35    3  
      24.62   25.73                                                
  4 Alexander, Tom            SO Rollins                   NT      51.19    2  
      24.43   26.76                                                
  5 Shugart, Billy            FR Rollins                   NT      51.21    1  
      24.42   26.79                                                
  6 Wellington, Scott            Tampa-FL               51.72      51.84  
      25.01   26.83                                                
 -- Kuchta, Frank                Tampa-FL               49.16     X49.25  
      23.73   25.52                                                
 -- Lewis, Mike                  Tampa-FL               49.05     X50.70  
      24.51   26.19                                                
 -- Hambazaza, Ibrahim           Tampa-FL               51.62     X51.55  
      24.71   26.84                                                
 -- Villa, James                 Tampa-FL               51.49     X51.68  
      25.09   26.59                                                
 -- Pickering, Josh              Tampa-FL               54.56     X53.03  
      25.12   27.91                                                
 

Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eshleman, Ellie              Tampa-FL                  NT    1:00.79    9  
      29.80   30.99                                                
  2 Quatermouse, Macaela         Tampa-FL             1:03.49    1:02.95    4  
      30.90   32.05                                                
  3 Jenkins, Jennifer            Tampa-FL             1:04.01    1:08.20    3  
      33.53   34.67                                                
  4 Griesser, Lauren          FR Rollins                   NT    1:09.32    2  
      33.06   36.26                                                
  5 Broadmeadow, Kelsey       FR Rollins                   NT    1:21.65    1  
      38.17   43.48                                                
 

Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Matt                 Tampa-FL                  NT      55.61    9  
      27.06   28.55                                                
  2 Mueller, Jeff             SO Rollins                   NT      58.00    4  
      28.62   29.38                                                
  3 Armbrister, Shane            Tampa-FL               57.55      58.36    3  
      28.31   30.05                                                
  4 Loetz, Colby              FR Rollins                   NT      58.49    2  
      28.55   29.94                                                
  5 Allen, Cory                  Tampa-FL               59.83    1:00.68    1  
      29.65   31.03                                                
 

Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Susan            FR Tampa-FL             5:30.82    5:26.00    9  
      30.35   33.11   33.43   33.45   32.98   32.87   33.04   32.34
      32.92   31.51                                                
  2 Hudson, Hannah               Tampa-FL             5:21.75    5:30.72    4  
      31.20   33.58   33.62   33.81   33.54   33.56   33.83   33.26
      32.64   31.68                                                
  3 Best, Ally                FR Rollins                   NT    5:31.33    3  
      31.09   33.13   33.78   34.49   33.46   33.75   33.12   33.43
      33.20   31.88                                                
  4 Dey, Kylene               SO Rollins                   NT    6:02.49    2  
      32.50   35.60   36.45   36.90   36.97   37.05   36.74   37.01
      36.92   36.35                                                
 

Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Furrer, Tyler                Tampa-FL             4:42.34    4:52.73    9  
      28.20   30.17   30.24   29.78   29.86   28.57   28.92   29.15
      28.77   29.07                                                
  2 Lineback, Hunter             Tampa-FL             4:52.28    4:55.83    4  
      28.06   30.18   30.71   30.08   30.07   29.11   29.15   29.61
      29.72   29.14                                                
  3 Tejeda, Kamel             FR Rollins                   NT    4:59.84    3  
      28.09   30.06   30.75   30.42   30.56   30.13   30.17   30.53
      30.16   28.97                                                
  4 Nesbit, Freddie              Tampa-FL             5:09.56    5:07.79    2  
      27.03   29.91   31.20   31.53   31.72   31.11   31.61   31.37
      31.61   30.70                                                
  5 Hoffman, Paul             FR Rollins                   NT    5:14.79    1  
      28.38   31.02   31.42   32.28   32.33   32.72   32.28   32.78
      31.53   30.05                                                
  6 Paulling, Daniel          JR Rollins                   NT    5:15.18  
      27.96   31.89   32.38   32.66   32.01   32.33   32.53   32.38
      31.12   29.92                                                
 

Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Posner, Stephanie         FR Rollins                   NT    1:13.92    9  
      35.45   38.47                                                
  2 Cuddihy, Kelly            SO Rollins                   NT    1:17.45    4  
      36.06   41.39                                                
  3 deLeon, Kim               FR Rollins                   NT    1:19.89    3  
      38.87   41.02                                                
 -- Lubber, Kelsey               Tampa-FL             1:12.06   X1:11.82  
      34.79   37.03                                                
 -- Mumford, Marissa             Tampa-FL             1:11.32   X1:13.71  
      35.22   38.49                                                
 

Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colston, James            FR Rollins                   NT    1:08.18    9  
      32.32   35.86                                                
  2 Bennett, Paul             FR Rollins                   NT    1:13.09    4  
      33.82   39.27                                                
  3 Eley, Joel                FR Rollins                   NT    1:13.80    3  
      34.26   39.54                                                
 -- Kramer, Matt                 Tampa-FL             1:02.90   X1:05.73  
      31.86   33.87                                                
 -- Felton, Robert               Tampa-FL                  NT   X1:06.04  
      31.09   34.95                                                
 -- Vinci, Michael               Tampa-FL             1:11.62   X1:11.24  
      33.66   37.58                                                
 

Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins College  'A'                                   NT    1:49.77   11  
     1) Shufelt, Casey JR               2) Griesser, Lauren FR            
     3) Mattingly, Megan FR             4) Marx, Tayler FR                
       27.86    28.09    27.77    26.05                                    
  2 Rollins College  'B'                                   NT    2:01.12    4  
     1) Dey, Kylene SO                  2) Broadmeadow, Kelsey FR         
     3) Best, Ally FR                   4) Springer, Brighton SO          
       30.33    32.02    29.37    29.40                                    
 -- University of Tampa-FL  'A'                       1:42.67   X1:44.39  
     1) Skepanski, Kaitlin              2) Branham, Stephanie             
     3) Vetter, Allison                 4) Johnson, Susan FR              
       25.86    25.78    25.31    27.44                                    
 

Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins College  'A'                                   NT    1:31.49   11  
     1) Rubash, Brad SO                 2) Alexander, Tom SO              
     3) Shugart, Billy FR               4) Nicely, Carson SO              
       22.91    23.19    22.98    22.41                                    
  2 Rollins College  'B'                                   NT    1:35.27    4  
     1) Paulling, Daniel JR             2) Hoffman, Paul FR               
     3) Loetz, Colby FR                 4) Tejeda, Kamel FR               
       23.67    24.83    23.07    23.70                                    
 -- University of Tampa-FL  'B'                            NT   X1:31.61  
     1) Kuchta, Frank                   2) Hambazaza, Ibrahim             
     3) Bess, Blane                     4) Laporta, Paul                  
       23.26    23.20    22.63    22.52                                    
 -- University of Tampa-FL  'A'                       1:28.89   X1:32.94  
     1) Merritt, Kyle                   2) Villa, James                   
     3) Wellington, Scott               4) Pickering, Josh                
       22.68    23.36    23.11    23.79                                    
 -- University of Tampa-FL  'C'                            NT   X1:33.51  
     1) Furrer, Tyler                   2) Verdi, Mike                    
     3) Lerner, Jonas                   4) Nesbit, Freddie                
       23.79    22.06    23.40    24.26