Licensed to Rollins College           HY-TEK's Meet Manager 11/14/2009 03:07 PM
                     Rollins College vs.Tampa - 11/14/2009                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The University of Tampa-FL  'A'                   1:49.84    1:52.33   11  
     1) Eshleman, Ellie                 2) Walcker, Michelle              
     3) Calimer, Lindsay                4) Bardin, Jessie                 
       28.67    31.91    26.68    25.07                                    
  2 The University of Tampa-FL  'C'                        NT    1:55.02    4  
     1) Peden, Dana                     2) Vetter, Allison                
     3) Margiotta, Emilee               4) O'Brien, Amy                   
       31.67    31.94    26.79    24.62                                    
  3 The University of Tampa-FL  'B'                        NT   x1:56.58  
     1) Busch, Julia                    2) Arzadon, Ashley                
     3) Stetekluh, Hilary               4) Branham, Stephanie             
       30.77    32.88    27.32    25.61                                    
  4 Rollins College  'A'                                   NT    1:58.73    2  
     1) Lima, Leandra                   2) Mattingly, Megan               
     3) McFadden, Sara                  4) Sigaty, Samantha               
       29.22    35.18    28.46    25.87                                    
  5 Rollins College  'B'                                   NT    2:03.96  
     1) Decker, Stephanie               2) deLeon, Kim                    
     3) Murtha, Kelsey                  4) Roessler, Anna                 
       30.40    36.85    30.26    26.45                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The University of Tampa-FL  'A'                   1:38.14    1:38.52   11  
     1) Murray, Patrick                 2) Ibrahim, Sherif                
     3) LaPorta, Paul                   4) Bess, Blaine                   
       25.19    28.48    22.97    21.88                                    
  2 The University of Tampa-FL  'C'                        NT    1:42.33    4  
     1) Armbrister, Shane               2) Kelley, Kevin                  
     3) Hernandez, Daniel               4) Verdi, Michael                 
       27.30    28.55    24.79    21.69                                    
  3 The University of Tampa-FL  'B'                        NT   x1:42.66  
     1) Johnson, Andrew                 2) Waterman, Jason                
     3) Proctor, John                   4) Kuchta, Frank                  
       26.67    30.13    23.87    21.99                                    
  4 Rollins College  'A'                                   NT    1:44.01    2  
     1) Weinstein, Michael              2) Nicholson, Jackson             
     3) Hoffman, Paul                   4) Shugart, Billy                 
       27.01    28.85    25.49    22.66                                    
  5 Rollins College  'B'                                   NT    1:50.55  
     1) Smith, Harrison                 2) Bennett, Paul                  
     3) Simpson, Tim                    4) Eley, Joel                     
       28.92    32.82    25.55    23.26                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Madeleine             Tampa-FL            10:53.80   10:56.65    9  
      30.53   32.08   33.05   33.34   33.22   33.42   33.14   33.09
      33.29   33.26   32.67   32.77   32.37   32.56   32.89   32.77
      33.26   33.52   33.45   31.97                                
  2 Kassl, Kristine              Tampa-FL            11:28.71   11:06.18    4  
      28.75   32.24   33.02   33.44   33.35   33.18   33.16   33.24
      33.38   33.45   33.37   33.72   34.15   33.99   34.22   33.97
      34.49   34.05   33.86   33.15                                
  3 Best, Ally                   Rollins                   NT   11:29.21    3  
      30.92   33.31   34.02   34.40   34.44   35.00   35.03   34.32
      34.67   35.19   34.95   35.02   35.31   35.48   35.17   35.40
      34.40   35.20   33.47   33.51                                
  4 Tucci, Tracy                 Rollins                   NT   11:39.75    2  
      31.36   34.38   34.45   34.82   35.07   35.01   35.05   35.19
      35.23   35.32   35.18   34.92   35.67   35.56   35.40   35.62
      35.62   35.56   35.28   35.06                                
  5 Busch, Julia                 Tampa-FL            11:46.21   12:00.69    1  
      31.78   34.32   35.77   36.12   36.86   36.16   36.30   36.60
      36.31   36.52   36.64   36.46   36.72   36.87   36.86   36.49
      36.47   36.19   36.32   34.93                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Linger, Chris              Tampa-FL            10:12.14    9:48.69    9  
      26.95   29.47   29.86   29.56   29.75   29.93   29.62   29.89
      29.87   29.39   29.49   29.50   29.62   29.67   29.46   29.69
      29.61   29.75   29.54   28.07                                
  2 Tejeda, Kamel                Rollins                   NT   10:18.42    4  
      27.84   29.53   29.84   30.24   30.42   30.71   30.92   31.18
      31.28   31.29   31.37   31.50   31.74   31.63   31.58   31.74
      31.41   31.78   31.15   31.27                                
  3 Dagesh, Roman                Tampa-FL                  NT   10:30.73    3  
      29.01   31.13   31.69   31.42   31.74   31.59   31.59   31.86
      31.75   31.63   31.76   31.62   31.77   31.98   31.65   31.73
      31.78   31.87   31.68   31.48                                
  4 Danielson, Mark              Rollins                   NT   10:43.80    2  
      27.56   30.59   31.08   31.85   31.73   32.13   32.13   32.25
      32.44   32.85   32.99   32.86   33.13   32.93   33.11   33.72
      33.32   33.13   32.55   31.45                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Jillian              Tampa-FL             1:57.65    1:57.53    9  
      28.06   29.91   29.76   29.80                                
  2 Nilson, Jenny                Rollins                   NT    2:01.66    4  
      28.45   30.30   31.82   31.09                                
  3 Eshleman, Ellie              Tampa-FL                  NT    2:03.56    3  
      28.80   31.23   32.35   31.18                                
  4 Spiegel, Jessica             Rollins                   NT    2:03.85    2  
      28.88   31.61   32.24   31.12                                
  5 Forsyth, Tiera               Tampa-FL                  NT    2:06.43    1  
      29.47   31.84   32.53   32.59                                
  6 Crane, Carsyn                Rollins                   NT    2:13.07  
      29.88   33.96   35.30   33.93                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bess, Blaine                 Tampa-FL             1:45.85    1:48.00    9  
      25.60   27.99   26.68   27.73                                
  2 Murray, Patrick              Tampa-FL                  NT    1:48.84    4  
      25.07   27.89   28.06   27.82                                
  3 Waterman, Justin             Tampa-FL             1:52.32    1:50.82    3  
      25.91   28.42   28.12   28.37                                
  4 Burn, Nathan                 Rollins                   NT    1:53.08    2  
      26.01   28.01   28.99   30.07                                
  5 Eley, Joel                   Rollins                   NT    2:00.44    1  
      27.02   29.88   31.41   32.13                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Margiotta, Emilee            Tampa-FL                  NT      25.39    9  
  2 Vetter, Allison              Tampa-FL               25.56      25.54    4  
  3 Calimer, Lindsay             Tampa-FL                  NT      26.17    3  
  4 Sigaty, Samantha             Rollins                   NT      26.39    2  
  5 Roessler, Anna               Rollins                   NT      26.93    1  
  6 Rice, JJ                     Rollins                   NT      29.67  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weinstein, Michael           Rollins                   NT      22.46    9  
  2 Proctor, John                Tampa-FL               22.79      22.69    4  
  3 Kuchta, Frank                Tampa-FL               24.19      22.77    3  
  4 Johnson, Andrew              Tampa-FL               21.58      22.83    2  
  5 Shugart, Billy               Rollins                   NT      23.10    1  
  6 Villalobos, Jordan           Rollins                   NT      25.17  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lubbers, Kelsey              Tampa-FL             4:39.67    4:40.23    9  
      31.44   35.61   36.47   35.26   39.50   39.00   32.40   30.55
  2 Jenkins, Jennifer            Tampa-FL             4:44.87    4:45.95    4  
      31.59   34.70   36.60   35.66   41.47   40.41   33.56   31.96
  3 Day, Courtney                Tampa-FL             4:58.29    5:10.14    3  
      31.81   36.06   40.71   40.17   43.34   43.85   35.00   39.20
  4 Murtha, Kelsey               Rollins                   NT    5:11.74    2  
      32.06   35.74   40.07   39.85   46.01   47.30   35.56   35.15
  5 Herbert, Vickie              Rollins                   NT    5:19.38    1  
      33.63   40.75   41.07   40.59   43.62   45.67   37.75   36.30
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Felton, Robert               Tampa-FL                  NT    4:28.03    9  
      27.45   31.28   35.10   34.85   38.62   39.25   31.27   30.21
  2 Hoffman, Paul                Rollins                   NT    4:31.26    4  
      28.56   32.57   36.23   34.90   39.12   38.57   30.82   30.49
  3 Vinci, Michael               Tampa-FL             4:37.92    4:49.30    3  
      30.82   36.68   37.26   36.51   39.95   39.78   34.75   33.55
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Amy                 Tampa-FL             1:00.91      59.68    9  
      28.21   31.47                                                
  2 McFadden, Sara               Rollins                   NT    1:01.66    4  
      29.09   32.57                                                
  3 Stetekluh, Hilary            Tampa-FL             1:00.56    1:02.12    3  
      29.16   32.96                                                
  4 Eshleman, Ellie              Tampa-FL                  NT    1:02.25    2  
      29.09   33.16                                                
  5 Mattingly, Megan             Rollins                   NT    1:06.21    1  
      30.61   35.60                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterman, Justin             Tampa-FL                  NT      54.81    9  
      25.52   29.29                                                
  2 Armbrister, Shane            Tampa-FL                  NT      55.07    4  
      26.12   28.95                                                
  3 Ibrahim, Sherif              Tampa-FL                  NT      56.83    3  
      26.17   30.66                                                
  4 Simpson, Tim                 Rollins                   NT      56.86    2  
      26.83   30.03                                                
  5 Bennett, Paul                Rollins                   NT    1:05.62    1  
      29.71   35.91                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Jillian              Tampa-FL               54.35      54.24    9  
      26.36   27.88                                                
  2 Branham, Stephanie           Tampa-FL               55.02      56.01    4  
      27.20   28.81                                                
  3 Margiotta, Emilee            Tampa-FL                  NT      57.33    3  
      27.38   29.95                                                
  4 Spiegel, Jessica             Rollins                   NT      57.59    2  
      28.31   29.28                                                
  5 Crane, Carsyn                Rollins                   NT    1:01.82    1  
      29.48   32.34                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPorta, Paul                Tampa-FL               48.25      48.17    9  
      22.65   25.52                                                
  2 Proctor, John                Tampa-FL               50.24      49.20    4  
      23.57   25.63                                                
  3 Verdi, Michael               Tampa-FL               50.31      49.58    3  
      23.75   25.83                                                
  4 Nicholson, Jackson           Rollins                   NT      50.29    2  
      23.95   26.34                                                
  5 Burn, Nathan                 Rollins                   NT      50.68    1  
      24.53   26.15                                                
  6 Eley, Joel                   Rollins                   NT      52.11  
      24.54   27.57                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lima, Leandra                Rollins                   NT    1:00.97    9  
      29.56   31.41                                                
  2 Decker, Stephanie            Rollins                   NT    1:05.10    4  
      31.90   33.20                                                
 -- Steenberge, Xela             Tampa-FL             1:00.00   X1:03.35  
      30.84   32.51                                                
 -- Greenhill, Alexandria        Tampa-FL             1:04.67   X1:05.01  
      31.95   33.06                                                
 -- Peden, Dana                  Tampa-FL             1:04.41   X1:06.85  
      32.53   34.32                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weinstein, Michael           Rollins                   NT      56.93    9  
      28.50   28.43                                                
  2 O'Linger, Chris              Tampa-FL               58.18      56.96    4  
      28.27   28.69                                                
  3 Campiche, Philippe           Tampa-FL                  NT      59.45    3  
      28.86   30.59                                                
  4 Dagesh, Roman                Tampa-FL                  NT    1:02.33    2  
      30.21   32.12                                                
  5 Smith, Harrison              Rollins                   NT    1:03.23    1  
      30.63   32.60                                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilson, Jenny                Rollins                   NT    5:26.50    9  
      30.09   32.38   33.19   33.48   33.32   33.20   32.81   33.00
      33.09   31.94                                                
  2 Best, Ally                   Rollins                   NT    5:39.50    4  
      31.50   33.88   34.09   34.56   34.20   34.20   34.08   34.62
      34.27   34.10                                                
  3 Tucci, Tracy                 Rollins                   NT    5:45.50    3  
      31.81   34.93   35.17   35.44   35.41   35.06   34.92   34.91
      34.92   32.93                                                
 -- Bardin, Jessie               Tampa-FL             5:19.13   X5:18.64  
      28.94   30.76   31.63   32.18   32.64   32.81   33.04   32.44
      32.54   31.66                                                
 -- Hudson, Hannah               Tampa-FL             5:22.04   X5:20.48  
      29.40   31.50   32.28   32.39   32.76   32.93   32.64   32.68
      32.47   31.43                                                
 -- Forsyth, Tiera               Tampa-FL                  NT   X5:38.84  
      30.55   33.05   33.65   33.92   34.15   34.15   34.42   34.50
      34.46   35.99                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tejeda, Kamel                Rollins                   NT    4:55.06    9  
      27.08   29.47   30.33   30.64   30.47   30.04   29.44   29.65
      29.63   28.31                                                
  2 Danielson, Mark              Rollins                   NT    5:18.86    4  
      28.03   32.35   32.64   32.85   33.08   31.94   32.66   31.63
      32.09   31.59                                                
 -- Furrer, Tyler                Tampa-FL             4:43.78   X4:49.98  
      25.67   28.01   28.87   29.30   29.89   29.59   30.14   29.53
      29.63   29.35                                                
 -- Lerner, A                    Tampa-FL             4:57.49   X4:56.61  
      26.79   29.84   30.54   30.21   29.80   29.75   29.69   30.22
      30.33   29.44                                                
 -- Hernandez, Daniel            Tampa-FL                  NT   X5:08.68  
      26.81   29.00   30.20   30.55   31.58   32.45   32.48   32.56
      32.68   30.37                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattingly, Megan             Rollins                   NT    1:16.42    9  
      35.98   40.44                                                
  2 deLeon, Kim                  Rollins                   NT    1:20.81    4  
      38.25   42.56                                                
  3 Rice, JJ                     Rollins                   NT    1:24.40    3  
      42.92   41.48                                                
 -- Walcker, Michelle            Tampa-FL             1:10.05   X1:10.36  
      33.42   36.94                                                
 -- Vetter, Allison              Tampa-FL             1:09.56   X1:10.44  
      32.93   37.51                                                
 -- Arzadon, Ashley              Tampa-FL             1:11.69   X1:12.86  
      34.47   38.39                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Paul                Rollins                   NT    1:06.42    9  
      31.50   34.92                                                
  2 Bennett, Paul                Rollins                   NT    1:15.29    4  
      35.15   40.14                                                
 -- Fiore, Jeffrey               Tampa-FL                  NT   X1:02.38  
      29.37   33.01                                                
 -- Patterson, Paul              Tampa-FL             1:02.87   X1:03.45  
      29.82   33.63                                                
 -- Kelley, Kevin                Tampa-FL             1:02.58   X1:03.97  
      29.44   34.53                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins College  'A'                                   NT    1:43.86   11  
     1) Lima, Leandra                   2) Roessler, Anna                 
     3) Decker, Stephanie               4) Sigaty, Samantha               
       25.72    26.27    25.82    26.05                                    
  2 Rollins College  'B'                                   NT    1:52.67    4  
     1) McFadden, Sara                  2) Crane, Carsyn                  
     3) Tucci, Tracy                    4) Spiegel, Jessica               
       28.73    28.35    28.68    26.91                                    
 -- The University of Tampa-FL  'A'                   1:40.22   X1:43.88  
     1) Forsyth, Tiera                  2) Greenhill, Alexandria          
     3) O'Brien, Amy                    4) Hudson, Hannah                 
       27.69    26.31    24.43    25.45                                    
 -- The University of Tampa-FL  'C'                        NT   X1:44.11  
     1) Branham, Stephanie              2) Stetekluh, Hilary              
     3) Clark, Madeleine                4) Busch, Julia                   
       25.80    25.52    26.28    26.51                                    
 -- The University of Tampa-FL  'B'                        NT   X1:46.27  
     1) Bardin, Jessie                  2) Day, Courtney                  
     3) Steenberge, Xela                4) Kassl, Kristine                
       25.51    28.62    26.64    25.50                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins College  'A'                                   NT    1:31.00   11  
     1) Tejeda, Kamel                   2) Burn, Nathan                   
     3) Shugart, Billy                  4) Nicholson, Jackson             
       23.14    23.20    22.35    22.31                                    
  2 Rollins College  'B'                                   NT    1:37.96    4  
     1) Simpson, Tim                    2) Danielson, Mark                
     3) Smith, Harrison                 4) Villalobos, Jordan             
       24.46    24.79    24.00    24.71                                    
 -- The University of Tampa-FL  'A'                   1:27.32   X1:28.75  
     1) Bess, Blaine                    2) Johnson, Andrew                
     3) LaPorta, Paul                   4) Verdi, Michael                 
       22.46    22.74    21.61    21.94                                    
 -- The University of Tampa-FL  'C'                        NT   X1:31.95  
     1) Ibrahim, Sherif                 2) Murray, Patrick                
     3) Waterman, Justin                4) Campiche, Philippe             
       23.04    22.42    23.13    23.36                                    
 -- The University of Tampa-FL  'B'                        NT   X1:36.01  
     1) Lerner, A                       2) Furrer, Tyler                  
     3) Patterson, Paul                 4) Vinci, Michael                 
       24.48    21.88    24.15    25.50